Skip to main content

Napsali o nás: Češi vyvinuli mobilní výrobnu elektřiny z vodíku

Jablonecká firma DEVINN vyvinula mobilní zdroj elektřiny na bázi palivového článku poháněného vodíkem. Projektů, které sází na vodíkovou budoucnost, v Česku přibývá.

S mírným zpožděním za západním zeměmi EU začíná i Česko naskakovat na vodíkovou vlnu. Pohony na bázi vodíku mají podle mnohých mnohem větší šanci prorazit než klasická elektromobilita, a o plyn se tak intenzivně zajímá třeba ČEZ, Unipetrol nebo Hyundai.

Důkazem zájmu o technologie jsou však i aktivity menších firem, jako je aktuálně společnost DEVINN zabývající se vývojem pro automobilový průmysl. Firma z Jablonce nad Nisou vyvinula mobilní zdroj elektřiny na bázi palivového článku poháněného vodíkem. Zařízení s názvem H2BASE o velikosti jedné palety může nahradit dieselové agregáty a je tak vhodné třeba pro pořadatele hudebních festivalů či sportovních akcí. Může být však také využito jako dočasná nabíječka pro elektromobily v místech, kde je výstavba stacionární nabíječky teprve v plánu.

„Další možné aplikace našeho vodíkového systému jsou řešení pro bezemisní zóny, stavebnictví nebo jako záložní zdroj pro datová centra. Velkou výhodou vodíku je pak ekologický a tichý provoz, takže neruší své okolí nepříjemným dýmem a hlukem. Náš systém také nemá žádné nebezpečné odpadní produkty. Výstupem je čistá voda,“ říká šéf vývoje DEVINN Karel Souček.

pokračování článku ZDE

 


Sdílej článek: