Skip to main content

Text byl převzat z časopisu City:One – magazínu pro sdílení inovací mezi městy střední Evropy.

Vodík už není technologií daleké budoucnosti. Je konec roku 2021, chytré město si právě pořídilo ostrovní vodíkový zdroj elektrické a tepelné energie H2BASE. Je bezemisní, mobilní, s velkou kapacitou a označený štítkem „Made in Czech Republic“. Energii vyrábí z vodíku, z výfuku kape pouze čistá voda. Ekologicky pohání cokoliv elektrického a dobije i elektromobil.

 

Pondělí

Je 6. prosince 2021 a systém H2BASE už čtyři dny zajišťuje napájení stavební silniční uzávěry elektrickou a tepelnou energií. Dálniční propustek musí být dokončen v termínu. Bezemisní ostrovní zařízení v tomto sychravém počasí osvětluje staveniště, pohání elektrické nářadí a vytápí zázemí stavby.

Úterý

Mrazírny v nedalekém průmyslovém areálu požádaly o zapůjčení zeleného zdroje energie H2BASE. Potřebují překlenout dobu přechodu na novou technologii. Při přepojení by výpadek způsobil velké ztráty na mražených komoditách.

Středa

Tak jako každou středu je zařízení H2BASE umístěno v prostoru parkoviště před budovou radnice. Taková rychlonabíječka na zkoušku s pevným rozvrhem, aby s ním mohli elektromobilisté počítat při své cestě do centra. Objevuje se tu pravidelně proto, aby bylo možné získat statistická data a odhalily se případné potíže před vybudováním stacionární nabíjecí stanice.

Čtvrtek

Zařízení H2BASE je převezeno na místo další potřeby – z důvodů plánované odstávky došlo k odpojení technologie čistírny odpadních vod od elektrické energie. Díky provozu této vodíkové elektrocentrály tak není nutné přerušit procesy v technologii.

Pátek

Zařízení H2BASE je provozováno v pilotním režimu mobilní nabíjecí stanice pro elektrovozy. Přes aplikaci CarEn si každý, kdo má o dobití svého vozu zájem, přivolá terénní mobilní rychlonabíječku přímo ke svému autu. Sestava je naložena na soupravě vozu do 3,5 t a odbavuje jednotlivé „odběratele“ dle algoritmu s prioritou minimalizace doby obsloužení. Díky mobilní nabíjecí stanici je dobit také jeden odstavený a zcela vybitý elektromobil v centru města. Příští pátek bude náročnější – město pořádá konferenci a během programu dobije H2BASE na parkovišti elektromobily čekající na své majitele.

Sobota

Čerpací stanice vodárny nad městem stojí v chráněném pásmu vodního zdroje. V případě výpadku elektrické energie není možné použít zde neekologický dieselagregát. Proto je přistaven systém H2BASE v režimu ostrovní elektrárny. Testujeme napájení z vnějšího zdroje. Po ukončení testovacího provozu je systém přepraven k dalšímu využití.

Neděle

H2BASE je umístěn na hlavním náměstí, kde slouží pro napájení zábavních atrakcí a stánků druhé adventní neděle. S výhodou je využito odpadního tepla. Návštěvníky postávající u pódia a popíjející svařené víno ohřívají teplovzdušné ventilátory. Veškerá energie, která účastníky akce ohřívá, nasycuje jídlem a pitím, a zprostředkovává jim audiovizuální zážitek, je generována bez jakýchkoli emisí či provozního zatěžování okolního prostředí. To je komplexní ekologické zajištění městského eventu.


 

I takto může vypadat budoucnost poháněná naším H2BASE. Tento zdroj energie založený na vodíkových palivových článcích nachází své uplatnění prakticky kdekoli, kde se používá dieselový agregát – v rámci městských eventů, stavebnictví či jako záložní zdroj. Variabilní výstupy AC/DC, CCS a CHAdeMO pak zajišťují plnou konektivitu s elektromobily.